Artėjančios žiemos šventės, spaudžiantis šaltis ir tamsios dienos daug kam neatsiejamos nuo jaukumo kūrimo namuose žvakių pagalba. Daugelis dovanoja žvakes, namų kvapus ar smilkalus Kalėdų proga, tačiau retas, kuris susimąsto ir perskaito tokių gaminių sudėtį. Iš pirmo žvilgsnio nekaltai atrodantys, tačiau daugiausiai sintetinės sudėties produktai, daro itin didelę žalą mums patiems ir gamtai. Noriu plačiau papasakoti apie tai, kad kritiškai žiūrėtumėte į žvakes, smilkalus ir kitus namų kvapus.

Kokia žala mums?
Įprasta, iš parafino pagaminta žvakė – net ir nekvapni – degdama išskiria benzolį, ftalatus ir toluolį, o tai yra labai kenksmingos medžiagos. Ką jau kalbėti apie žvakes, kurios prisotintos sintetiniais kvapais ar cheminiais dažikliais norint suteikti išskirtinią spalvą, nuo kurių kvapo net galva svaigsta.
Deginant bet kokias sintetines žvakes, naudojant cheminius oro gaiviklius ar kvapniąsias lazdeles, pastatomos į parfumerinę esenciją, į aplinką išsiskiria lakūs organiniai junginiai, tokie kaip sulfatai, toluenas, acetaldehidas, formaldehidas, naftalenas, kietosios dalelės ir kt. Net ir renkantis sintetinius smilkalus, kurių dabar gausu, šie smilkdami išskiria ftalatus, kurie kenkia žmogaus reprodukcinei sistemai.
Ilgainiui deginant tokias žvakes ar smilkalus gali pasireikšti alerginės reakcijos, kvėpavimo takų nepakankamumas, astmos priepuoliai ir endokrininės sistemos pažeidimai (nevaisingumas, vėžiniai susirgimai).
Ne ką mažiau svarbi yra ir žvakės dagtis. Egzistuoja ne tik iš natūralių medžiagų pagamintos dagtys, bet ir turinčios švino siūlą. Nuodinga švino šerdis leidžia žvakei puikiai degti, tačiau skleidžia žmogui itin pavojingas medžiagas.
Kokia žala gamtai?
Kas be ko, dauguma piliečių dar iki galo nesusidraugavę su rūšiavimu, tad išmetus tokias žvakides su likusiu vašku padaryta žala gamtai bus didžiulė dėl ilgo irimo proceso ir išsiskiriančių kenksmingų medžiagų. Bet to, kad sintetinės žvakės, kaip ir aukščiau minėjau, išskiria pavojingas medžiagas, plastikinės, aliuminės ir stiklinės žvakidės, kuriose parsiduoda tokios žvakės, sumaišytos su parafinu, yra neperdirbamos. Norint jas perdirbti, parafinas turi būti atskirtas, o tai yra itin sudėtingas procesas. Parafinas gaminamas iš naftos, kas savaime yra netvaru, todėl parafininių žvakių turime vengti bet kokiais būdais.

Gaminant sojų vaško žvakes, sojų auginimo metu naudojamas itin didelis kiekis herbicidų ir pesticidų, kurie kenkia mums ir gamtai, užteršia vandenį ir nustekena dirvožemį. Sojų auginimas pat pat prisideda prie masinio miškų kirtimo ir yra tikras prakeikimas gamtai (daugiau skaityti čia). Negana to, jų išgavimas, cheminis apdorojimas ir transportavimas palieka labai didelį C02 pėdsaką.
Kaip rūšiuoti žvakides?
Prieš išmetant stiklinį ar plastikinį žvakės įdėklą, reikia nuo jo pašalinti vaško likučius. Tuo tarpu į stiklo konteinerį išmetami stikliniai žvakių įdėklai turėtų keliauti be metalinių dangtelių. Nuo plastikinių įdėklų dangtelių nuimti nereikia, kadangi tiek plastikas, tiek ir metalas gali keliauti į į tą patį plastiko atliekų konteinerį.
Pašalinę vaško likučius, naudokite žvakides daiktų susidėjimui, gėlių merkimui, ar išliekite turimą žvakidę bičių vašku naujai žvakei su dagtimi ar kitaip – pasitelkite fantaziją! Likučius pašalinti galite dėdami apverstus indelius į iki 180-190 laipsnių įkaitintą orkaitę 10-15 minučių. Palaukite, kol vaškas nubegs nuo sienelių, išvalykite vidų ir naudokite indelius, arba išmeskite į rūšiavimo konteinerį.

Kokias žvakes rinktis?
Bičių vaško žvakės yra švariausios ir dega ilgiausiai. Net ir tuomet, kai jos yra aromatizuojamos, dažniausiai tam naudojami natūralūs eteriniai aliejai. Nors prekybos centruose ne visada pavyksta rasti tokių žvakių, o ir kaina yra šiek tiek didesnė, įvariose mugėse, turguje bei internete pasirinkimas yra didžiulis, o mūsų sveikata mums turėtų būti pirmoje vietoje.
Svarbu atkreipti dėmesį į žvakės sudėtį, kad ji būtų 100 proc. pagaminta iš bičių vaško, nes neretai prekyboje siūlomos neva bičių vaško žvakės, bet kurių sudėtyje yra tik apie 51 proc. bičių vaško ir 49 proc. parafino – tokia žvakė bus vis tiek itin kenksminga.

Idėjos pasigaminti namų kvapams
1. Supjaustykite tris citrinas į ketvirčius. Sudėkite į neuždengtą indą ir įpilkite pakankamai vandens, kad uždengtų skilteles. Šį ruošinį troškinkite 30 minučių, kad spėtų po namus pasklisti ir įsigerti citrusinis aromatas.
2. Sukurkite kvapnų namų purškiklį, sumaišydami šaukštelį natūralaus eterinio aliejaus, pavyzdžiui, levandų, su dviem puodeliais vandens purškiamame butelyje.
3. Pagaminkite aromatinį mišinį. Paruoškite kvapnų dubenį su šviežiomis žolelėmis ir gėlėmis. Ypač gerai tarpusavyje dera: džiovintos levandos, rožių žiedlapiai, šalavijas ir čiobrelis. Tereikia juos šiek tiek pasmulkinti, sudėti į dubenį. Labiausiai šį aromatingą mišinį tinka laikyti vonios kambaryje.
4. Pasidarykite džiovintų žolelių maišelį. Įdėkite džiovintų levandų, čiobrelių, ar kitų mėgstamų kvapų žolelių ar gėlių žiedlapių į nedidelį medžiaginį maišelį, kurį galite laikyti spintoje tam, kad kvepėtų drabužiai. Galite dar papildomai pridėti cinamono lazdelių arba apelsinų žievelių.
Parašykite komentarą