Nereikia būti gyvūnų aktyvistu, kad suprasti, jog gyvūnų pramogų parkai ir cirkas yra žmonijos primesto dominavimo prieš gyvūnus demonstravimas. Toliau sėkmingai veikiantys zoologijos sodai bei delfinariumai yra paklausos pasekmė, nes įstatymai kol kas menkai reguliuoja gyvūnų nelaisvėje verslą. Taigi kiekvienas bilietas į gyvūnų pasirodymą tiesiogiai remia jų medžiojimą visame pasaulyje. Tačiau socialinių medijų ir dokumentinių filmų kaip „Blackfish“ ir „The Cove“ dėka visuomenė (ne tik aktyvistai) reikalauja pokyčių ir laisvės nelaisvėje laikomiems gyvūnams. Filmai patraukė visų visuomenės sluoksnių žmonių susidomėjimą ir suabejojo nelaisvėje laikomų gyvūnų paskirtimi šiandieninėje visuomenėje. Galiausiai, gyvūnų laikymo nelaisvėje pasekmės pateko į pagrindinės žiniasklaidos antraštes ir jos čia pasiliks.
Jeigu kam nors dar reikia priežasties boikotuoti pramogų parkus, kuriuose gyvūnai laikomi nelaisvėje, turime penkias!
1. Medžioklė

Kai kalbama apie nelaisvę, gyvūnai moka didžiausią kainą. Orkos Lolitos medžioklės užfiksuotus vaizdus anksčiau minėtame filme sunku pamiršti. Medžioklės metu orkos buvo apibarstytos sprogmenimis ir tinklais, motinos buvo atskirtos nuo jauniklių – viena nuskendo bandydama išvaduoti savo kūdikį iš tinklų – šeimos buvo išdraskytos, o kelios orkos žuvo. Viskas dėl to, kad jas parduoti akvariumams ir pramogų parkams.

Panašiai kaip ir liūdnai pagarsėjusioje Puget Sound banginių medžioklėje, delfinai Taijii delfinų medžioklės metu suvaromi į įlanką. Tie, kurie yra fiziškai stipresni, yra parenkami vergauti gyvūnų pramogų parkuose, o likusieji skerdžiami mėsai.
Taiji delfinų medžioklę skatina jūrų žinduolių pramogų paklausa. Vėlgi, visuomenė lankydamasi tokio tipo parkuose remia tokį elgesį su gyvūnais.
2. Mirtis

Gyvūnai nelaisvėje miršta anksčiau laiko, nes jų socialiniai, fiziniai ir psichiniai poreikiai nėra tinkamai patenkinti, ir negali būti patenkinti, nes gyvūnai priklauso laisvėje. Be to, gyvūnai, kurie yra priversti gyventi žmonių sukurtose populiacijose ir priversti socializuotis, gali pakenkti vieni kitiems.

2013 metais Teksaso zoologijos sodo parodoje liūtas užpuolė liūtę ir galiausiai ją nužudė. Tai reta gamtoje. Kitas pavyzdys, kai gyvūnai kenkia vienas kitam dėl streso, įvyko „SeaWorld San Diego“, kai dvi orkos kovojo iki mirties, o viena orka nuskendo kol jos vaikas žiūrėjo. Manoma, kad tokių įvykių priežastis yra stresas, kurį gyvūnai patiria dirbtinėje aplinkoje.
Nelaisvėje miršta ne tik gyvūnai, bet ir jų prižiūrėtojai. Neseniai zoologijos sodo prižiūrėtojas Misūrio valstijoje žuvo, kai jį ant žemės parvertė dramblys. Deja, jis mirė iš karto. Be to, viena iš orkų, rodomų filme „Blackfish“, yra atsakinga už tris žmonių mirtis, ir buvo užfiksuoti dar keli incidentai su daugeliu kitų nelaisvėje gyvenančių orkų.

Laukinių gyvūnų laikymas nelaisvėje yra pavojingas verslas, kuriam mūsų visuomenėje nėra vietos. Tiek gyvūnai, tiek žmonės turi būti apsaugoti nuo verslo godumo.
3. Sveikata
Gyvūnai nelaisvėje kenčia nuo daugybės negalavimų, kurių gamtoje jiems nėra. Nelaisvėje laikomi flamingai ir drambliai kenčia nuo pėdų problemų, nes yra laikomi nenatūraliose buveinėse, nelaisvėje laikomos šimpanzės kenčia nuo širdies ligų, o nelaisvėje laikomi drambliai kenčia nuo svorio problemų.

Tyrėjai, dalyvavę tyrime, kuriame dalyvavo 255 nelaisvėje laikomi drambliai, išsiaiškino, kad 75 procentai jų tirtų dramblių turėjo antsvorio. Dviems trečdaliams tirtų dramblių pasikartojo elgesys, pavyzdžiui, siūbavimas ir žingsniavimas, o tai yra psichinio sutrikimo rodikliai. Taip pat žinoma, kad orkos nelaisvėje kenčia nuo psichinių problemų.
Dramblių dresūrai yra pasirenkamas dvasinis palaužimas, kuris prasideda ankstyvame gyvūno amžiuje – atskyrus jauniklį nuo motinos. Jaunikliai yra uždaromi į mažus narvus, kuriuose vos gali judėti, jie būna verčiami badauti, nemiegoti, yra mušami lazdomis bei aštriu metaliniu kabliu – šiais būdais siekiama, jog dramblys atliktų tai, kas iš jo reikalaujama. Tailande itin populiarios pramogos su drambliais yra dar vienas gyvūnų išnaudojimo pavyzdys.

Gamtoje gyvenančios orkos per dieną gali nuplaukti iki 100 mylių. Nepaisant tvirtinimų, kad tokio dydžio tanką galima pastatyti, kol kas tai tėra kalbos, ir nėra tanko, kuriame orkos galėtų atlikti svarbius pratimus. Šie laukiniai gyvūnai yra išmokyti daryti „gudrybes“ dėl maisto, kurį jie būtų galėję rasti laukinėje gamtoje, todėl jie gali veikti pagal savo natūralius instinktus ir naudoti savo kūną taip, kaip buvo numatyta gamtos.
Gamta yra tobula, o laukinėje gamtoje šie gyvūnai neturėtų antsvorio ar psichikos probemų.
4. Nelaisvė
Kiekvienos iš šių priežasčių priežastis yra nelaisvė. Dažniausiai į nelaisvę gyvūnai paimami prisidengiant jų išsaugojimu. Nelaisvė yra bene svarbiausia priežastis, kodėl niekada neturėtumėte lankytis pramogų parke, kuriame laikomi gyvūnai.

2013 metais JAV žuvų ir laukinės gamtos tarnyba (USFWS) paskelbė pasiūlymą, pagal kurį nykstančių šimpanzių statusas pagal Nykstančių rūšių įstatymą (angl. Endangered Species Act, ESA) būtų išplėstas, įtraukiant ir nelaisvėje esančias. Neseniai Nacionalinis sveikatos institutas (NIH) išleido devynis babuinus į Born Free USA primatų rezervatą ir yra pasirengęs išleisti 310 šimpanzių į draustinius aplink JAV (nors liks 50 šimpanzių). Ši priemonė reikštų, kad visos nelaisvėje laikomos šimpanzės būtų perkeltos į rezervatus.
Per pastaruosius trejus metus PETA ir Ne žmogaus teisių projektas pradėjo skirtingus teisinius procesus, siekdami užtikrinti humanišką gyvūnų ateitį. 2011 m. PETA pateikė ieškinį SeaWorld dėl Tilikum, Katina, Kasatka, Corky ir Ulises (penkių nelaisvėje esančių orkų) teisių pažeidimo, motyvuodama tuo, kad jie verčiami koncertuoti ir yra laikomi vergais, o tai pažeidžia 13-ąjį pataisą (teisėjas nusprendė, kad 13-asis pakeitimas netaikomas ne žmonėms).
Gyvūnų laikymas nelaisvėje nėra taip reguliuojamas, kaip atrodo iš šalies. Galų gale, jei „SeaWorld“ gali patekti į zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos (AZA) akredituotųjų sąrašą, ką tai sako apie reguliavimo institucijas?
5. Tai yra paprasčiausiai neteisinga
Jei pirmųjų keturių priežasčių nepakako paaiškinti, kodėl nereikėtų lankytis pramogų parke su laukiniais gyvūnais, būsime atviri – nelaisvė yra neteisinga. Flamingams netinka būti Danijoje, baltiesiems lokiams – karštoje Argentinos saulėje, o banginiams – voniose.
Didelis gyvūnų pramogų parkų verslas yra užsiėmimas, kuris, nepaisant jo svarbos, iš esmės yra nėra populiarus visuomenėje. Deja, tai yra vienas iš daugelio žiaurių dalykų, kuriuos žmonės vis dar primeta gyvūnams, todėl turime ir toliau garsiai kalbėti šia tema, nes pokyčiai artėja!

Šis sąrašas nereiškia, kad neturėtumėte džiaugtis gyvūnais. Įlipkite į laivą ir plaukite stebėti banginių, čiupkite žiūronus ir stebėkite paukščius, aplankykite rezervatą, savanoriaukite laukinės gamtos prieglobstyje arba tiesiog leiskitės į žygį. Yra tiek daug būdų, kaip patirti laukinę gamtą laukinėje gamtoje! Kartais tereikia apsidairyti aplinkui.
Ir gerai pagalvokite prieš lankydamiesi Lietuvoje esančiame Delfinariume ar Zoologijos sode. Rinkitės nacionalinius parkus, rezervatus ir laukinę gamtą.
Parašykite komentarą