2,25 milijardai kavos puodelių išgeriami kasdien pasaulyje, taigi daugiau nei kas antras žmogus pradeda savo dieną su kava. Kavos kapsulėms kasmet užimant vis didesnę kavos rinkos dalį (apie 30%), 39,000 kavos kapsulių yra pagaminama kiekvieną minutę pasaulyje, ir 29,000 iš jų atsiduria šiukšlynuose, patenka į dirvožemį bei vandenynus teršdamos Žemės florą ir fauną.

Kiekvienai kapsulei pagaminti reikia naujų išteklių kaip aliuminis ar plastikas, didelio kiekio energijos resursų, ir tai dažniausiai tampa neperdirbama šiukšle panaudojus vos 10 sekundžių.
Rūšiavimas
Didysis kapsulių gamintojas „Nespresso“ 2009 m. startavo su panaudotų kapsulių surinkimo ir perdirbimo sistema, kuri kasmet kainuoja apie 20 milijonų svarų sterlingų. Deja, tik 30% šių kapsulių yra perdirbamos, o perdirbtas aliuminis negali būti panaudojamas naujoms kapsulėms gaminti, taigi jautrumo resursams problema išlieka.
„Nespresso“ ir Lietuvoje siūlo nemokamą kapsulių surinkimą. Daugiau informacijos čia. Nepatingėkite, ir darant užsakymą, nurodykite, kad pageidaujate panaudotų kapsulių surinkimo, ir jos bus priimtos. Surinkimas ir perdirbimas yra tiek gamintojo tiek vartotojo atsakomybė.

Naudojant kitas populiarias kapsules kaip „Lavazza“, „Dolce Gusto“, „Keurig“, kurių pakuotės dažniausiai būna kombinuotos, vargu ar jos bus perdirbtos, nes norint perdirbti tokią atlieką, skirtingi sluoksniai turi būti atskirti, kapsulė turi būti gerai išplauta, ir tik tada galime tikėtis, kad ji bus perdirbta.
Kai buityje susidaro kavos kapsulės iš plastiko arba kombinuotos, jas reikia mesti į plastikui skirtus konteinerius, o kavos kapsulės iš aliuminio turi keliauti į metalui skirtus konteinerius.
Kainos ir kokybės skirtumas
Jeigu jums gamtos apsauga nei motais, paminėsiu, kad kavos puodelio iš kapsulės savikaina yra maždaug 3 kartus didesnė nei iš kavos pupelių. Nors kapsuliniai kavos aparatai yra žymiai pigesni, reikalauja mažiau priežiūros, kavos kapsulės ilgalaikėje perspektyvoje iškelia kainą.

Kavos kapsulių privalumas yra tas, kad šviežiai sumaltos kavos pupelės yra iškart užsandarinamos kavos kapsulėje, ir išlaiko kavos kokybę ilgą laiką. Tačiau norint pasigaminti tobulą espresso, automatinis kavos aparatas gali išgauti geresnį efektą dėl ilgesnės kavos su vandeniu sąveikos. Taip pat, kapsulėje kavos gramų dažniausiai yra mažiau nei 8g, kurie reikalingi tikram espresso, taigi šioje vietoje automatinis aparatas laimi, nes jame kavos kiekį galima programuoti pagal save.
Daugkartinė kavos kapsulė
Neseniai perskaičiau naujieną, kad rinkoje atsirado daugkartinės kavos kapsulės. Principas labai paprastas: reikia pripildyti kapsulę sumalta kava (8g) ir toliau naudoti pagal aparato instrukcijas. Pasirinkimas tikrai nėra siauras: WAYCAP, Eco-capsules, Recaps, Imuperku, EverGreen, Maverick ir t.t. Kainos ir žalos gamtai prasme tai gali būti puiki alternatyva mėgstantiems kavos kapsulių siūlomus patogumus, bet norintiems mažiau teršti aplinką. Kas be ko, reikėtų rinktis nerūdijančio plieno daugkartinę kapsulę, o ne plastikinę, nes pastaroji išskiria itin kenksmingas medžiagas sąveikaudama su karštu vandeniu, o juk jūs nenorite gerti tokios kavos.
Šiame mokslininkų paruoštame video labai aiškiai pateikta informacija apie tai, kokią žalą mūsų endokrininei sistemai daro plastiko priedai maiste, gėrimuose, bei kaip tai atsilieps ateities kartoms.
Biologiškai suyrančios kapsulės
Nors įmonės kaip SFBAY teigia, kad jų gaminamos biologiškai skaidžios kapsulės gali būti kompostuojamos, iš tiesų tam reikalingi specialūs kompostavimo įrenginiai, kurie užtikrina tinkamą drėgmę, temperatūrą ir kitas sąlygas suirti. Jos negali būti metamos į namų kompostą, o privalo būti pristatomos į specialią kompostavimo aikštelę jūsų mieste. Daugiau informacijos apie žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles čia.
Taigi reikia itin atidžiai skaityti pakuotes ir netikėti skambiais šūkiais apie greitai suyrančias kapsules jūsų kieme. Vistik radau kelis gamintojus, kurie iš tiesų užsitarnavo pagarbą aplinkosaugos prasme ir jų gaminamos kapsulės gali būti kompostuojamos namų komposte: Halo (£0,70/kapsulė) ir Roar Gill (£0,47/kapsulė), Toast (£0,39/kapsulė). Plačiau galite skaityti čia.
All in all
Mažiausiai gamtą teršianti kava yra tirpioji, o labiausiai kenksminga aplinkai yra kavinėse pirkta kava, kuri išsinešama vienkartiniame puodelyje, filtrinė kava ir kava iš kapsulių. Visi šie pasirinkimai yra paremti patogumu, tačiau ilgainiui gyvendama taip patogiai žmonija nebegalės egzistuoti.

Kiekviename žingsnyje pagalvokime, kokia yra mūsų patogaus pasirinkimo kaina. Taip, nusipirkti kavos išsinešimui puodelyje su plastikiniu dangteliu, ir vėliau jį bet kur išmesti yra labai patogu, bet pagalvokite, kiek kainuoja mūsų gamtai pagaminti tą puodelį ir dangtelį resursų atžvilgiu, o jei jis atsiduria šiukšlyne, gamta yra labai užteršiama dėl ilgo irimo proceso ir išsiskiriančių kenksmingų medžiagų. Net jei išmetame puodelį į rūšiavimo konteinerį (tikiuosi žinote, kad ne į popieriaus, o plastiko konteinerį reikia mesti vienkartinius popierinius puodelius, nes jie dengti plastiko plėvelė, todėl yra mišri atlieka), reikia milžiniškų resursų juos perdirbti ir panaudoti kitoje formoje.

Neteigiu, kad kavos kapsulės yra visiškai nepriimtinas variantas, nes jas patogu naudoti, o ir kavos kokybė yra iš tiesų aukšta, bet kol surinkimo ir perdirbimo sistema nėra gerai išvystyta, reikėtų ieškoti alternatyvų arba mažinti kapsulių vartojimą. Patikrinkite savo naudojamų kavos kapsulių surinkimo ir perdirbimo galimybes gamintojų puslapiuose, ir jei tokių nėra, stenkitės teisingai rūšiuoti kiekvieną kapsulę vardan mūsų švarios planetos.
Parašykite komentarą